Tillverknings nr 169 typ BVV 10 Majken

Lidwall & Söner AB levererade denna motorvarpbåt till Dalälvens Flottnings Förening den 14 maj 1952. Båten levererades till DFF:s varv i Övermo Leksand.

Majken i Västerdalälven vid Äppelbo under Rågsvedenbron juni 1968. Besättningen ombord är t.v. Johnny Hjortman och t.h. David Bäckman. Foto Staffan Brandt genom Johan Lövris.

Längd 6,40 m. Bredd 2,20 m. i orginal Seffle 10 hkr tändkulemotor typ S15 Bf med motornummer 8053. Levererades med varpspel typ SM-7 och skvättbord. Namnet är Majken. Båten användes på i stort sett hela Dalälvens flottningsområde. Hon var en av endast 3 små motorvarpbåtar som DFF beställde av Lidwall & söner Ab. Förklaringen till att så få beställningar gjordes av DFF var, att man i egen regi tillverkade liknande plåtbåtar som sannolikt Erik Lidwall hade konstruerat.

Majken bogseras över Siljan av å/f Erik tidigt 1960-tal. foto Tony Nordesjös samling

Båten avsattes 1976 för ett kommande flottningsmuseeum i Gysinge av DFF, då Dalelfarnas flottleds förvaltnings verksamheten upphörde. Verksamheten i Gysinge lades ned 2010 och museet flyttades till Siljansfors skogsmuseum utanför Mora hösten 2011 Om Majken ännu är kvar i Gysinge januari 2012 är för red ej känt men avsikten är att båten skall flyttas upp till Mora och Siljansfors.

Majken i Gysinge. Foto Anders Winter 1976

Båten finns nu - 2009 - i en utställningsskjul på museiområdet.

Orginalmotorn, som förefaller ha havererat efter att blivit båten avställd 1976, är ersatt med en tidig Seffle, med motor nr 3290 av frislagsregulator typ. Den motorn har tidagare varit drivkälla i trämotorvarpbåten Jugaren II som gick i Rättvikstrakten på sjön Ljugaren.

T v. vad som återstår av båtens orginalmotor. T.h. den frislags Seffle som sitter i båten idag

Majken är bra skick men har ej varit i vattnet sedan början av 1970- talet. foto Red 2009-09-26

Den cylindriska behållaren var till för att förvara, "startmotorn", gasoltuben i, och var dränerad ut genom bordläggningen. Foto red 2009-09-26.-

Tillverknings skylten sitter på förliga skottet. Gysinge 2009-09-26 foto Red.

Tillbaks