Okända nr 1 typ BVV 10 i Hammarö

Lars Larsson tog ett av lördagskvällens spörsmål som förevändning för en mc-tur Och fotade denna båt går som arbetsbåt i Möruddens fritidsbåtshamn på Hammarö utanför Karlstad.

Lars skriver

" Inga spår efter skylten och lådan rymmer säkert en högtrycksdiesel. Inget namn och ingen vid bryggorna som visste ursprung. Men nog fanken måste det vara ett Lidwallsbygge!?" ”Hör med de äldre gubbarna” sa en man i 60-65årsåldern, men ”det kan vara en gåva från Skoghallsverken som så mycket annat här”.

Ja, visst är det en BVV 10, På frontskottet ovanför luckan syns de fyra hålen där tillverknings skylten suttit fast.

Det ser inte ut att denna båt gått särskilt mycket i timmer. Den har inga "skvättbord" dvs förhöjda fribord och det kan kanske underlätta en identifiering. Alla BVV 10 Skoghalls Verken köpte direkt från Lidwalls hade skvättbord.

Alla foton Lars Larsson. Går det att identifiera denna båt ?? Vi mottager tacksamt tips

Arne Balderud har fortsatt sökandet efter fakta runt denna båt. Nuvarande motor är en gammal Peugeot med backslag. Tidigare ägare skall ha varit Karlstad sjö scouter eller Karlstads segelsällskap. Under sökningen fortsätter.

Tillbaks