Lidwalls båt nr 646 typ Arbetsbåt hette Sussie.

Televerket i Göteborg beställde denna arbetsbåt  för linjearbeten i Göteborgs skärgård. Längd 8,50 meter bredd 2,75 m Båten var av Lidwalls typ Högsjöbåt. Den var utrustade med kojplatser för övernattning. Båten leverades den 27 april 1970.

Någon gång byttes original motorn en MD 21 A på 55 hkr ut mot den nuvarande en MD 32. Okänt när båten upphörde att vara statsegendom, men de kom att säljas till två okända herrar i Trollhättan som påbörjade en större renovering.

Sedan fem år tillbaks är Tommy Jonsson  ägare av denna båt. Vi på Lidwallsbatar.se fick kännedom om båten genom att  läsekretsen tipsade oss om en annons  på blocket  där båten nu är till salu, Vi  kontaktade ägaren  som in kom med bilder och vi kunde med hjälp av de uppgifter vi fick identifiera båten. Vi intresse ta kontakt med Tommy på tel.0512-20165 eller mobil 0733-566050 .

Foto Tommy Jonsson

Foto Tommy Jonsson

Foto Tommy Jonsson

Foto Tommy Jonsson

Tillbaks